Archiwum

Szczygieł analizuje polską (i własną) homofobię

By  | 

Niedawny artykuł Mariusza Szczygła „Nowy Jork pełen rusałek” został poddany ocenie pod kątem zawartości homofobicznej. Na jego prośbę!

Tydzień temu w Dużym Formacie, dodatku do „Gazety Wyborczej”, ukazał się tekst Mariusza Szczygła, a wraz z nim został ogłoszony konkurs. Czytelnicy mieli nadesłać swoje analizy tekstu wyłapujące sformułowania „krzywdzące i pełne stereotypów” wobec gejów. Do redakcji nadeszły dziesiątki diagnoz, które pokazują jak głęboko w świadomości Polaków zakorzeniona jest dyskryminacja wobec homoseksualistów.

Wśród wyłapanych „wpadek” autora znaleźli, na przykład, stwierdzenie: „gejów roi się w centrum miasta”, które porusza swoim dyskredytującym porównaniem do insektów. Dalej czytamy: „Widać tych najbardziej odważnych (gejów – przyp. red.). To ci, którzy przyznali się do swojego homoseksualizmu”. To sformułowanie również razi czytelników, którzy zgodnie pisali, że przyznajemy się do zbrodni, nie zaś do orientacji seksualnej. W tekście padały jeszcze stwierdzenia, takie jak: „zobaczyłem z żoną geja całkowicie przebranego za kobietę”, czy „wydaje się, że jest ich mnóstwo, ale pamiętajmy, że jest ich jeszcze więcej”.

wadowice24