Archiwum

ONZ coraz bardziej tolerancyjna

By  | 

Rada Praw Człowieka ONZ uchwaliła przełomową rezolucję potępiającą przemoc i dyskryminację osób LGBTQ.

Rezolucja wyraża poważne zaniepokojenie „aktami przemocy i dyskryminacji we wszystkich regionach świata popełnionymi wobec osób ze względu na ich orientację seksualną i tożsamość płciową”. Rada ONZ z zadowoleniem przyjmuje również „pozytywne zmiany na szczeblu międzynarodowym, regionalnym i krajowym w walce z przemocą i dyskryminacją ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową”.

Rezolucja przeszła ze wsparciem z 25 krajów: Argentyny, Austrii, Brazylii, Kostaryki, Kuby, Czech, Estonii, Francji, Niemiec, Irlandii, Włochów, Japonii, Meksyku, Czarnogóry, Peru, Filipin, Południowej Korei, Rumunii, Republiki Południowej Afryki, Macedonii, Wielkiej Brytanii, USA, Wenezueli oraz Wietnamu. 14 krajów głosowało przeciw wnioskowi: Algieria, Botswana, Wybrzeże Kości Słoniowej, Etiopia, Gabon, Indonezja, Kenia, Kuwejt, Malediwy, Maroko, Pakistan, Rosja, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie. 7 krajów, w tym Chiny i Indie, wstrzymały się od głosu.

Z tej decyzji bardzo zadowolona jest Jessica Stern z International Gay and Lesbian Human Rights Commission. – Rada Praw Człowieka podjęła fundamentalny krok naprzód potwierdzając jedną z kluczowych zasad Narodów Zjednoczonych: że wszyscy są równi w godności i prawach – powiedziała. – Ta rezolucja kładzie ONZ na trajektorii do zajęcia się dyskryminacją i przemocą osób LGBT, które cierpią na całym świecie – dodała.

wadowice24